Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», який посилює відповідальність за домашнє і гендерно зумовлене насильство.
Захист прав дітей
Раніше дитина визнавалася потерпілою, якщо в її присутності відбувається домашнє насильство у кримінальних провадженнях, а тепер і у справах про адміністративні правопорушення.
Введена відповідальність за домашнє насильство стосовно неповнолітніх.
Запровадження адміністративної відповідальності за вчинення насильства за ознакою статі та сексуальні домагання
Закон чітко розмежовує поняття насильства за ознакою статі та домашнього насильства.
Насильство за ознакою статі – це дії фізичного, психологічного чи економічного характеру спрямовані проти людини через її належність до певної статі або стереотипи про соціальні ролі чоловіків і жінок, незалежно від сімейних чи близьких стосунків.
Домашнє насильство здійснюється в межах сім’ї чи між близькими людьми і охоплює дії, що завдають шкоди фізичному чи психічному здоров’ю.
Основна різниця в тому, що насильство за ознакою статі пов’язане зі статевими стереотипами, тоді як домашнє насильство – із сімейними або побутовими відносинами.
Посилення відповідальності
За вчинення насильства за ознакою статі – штраф від 1700 грн до 3400 грн.
За сексуальне домагання (у тому числі з використанням електронних комунікацій) – від 1360 до 2720 грн.
В обох випадках можливе покарання у вигляді громадських робіт від 20 до 40 годин, або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
За вчинення домашнього насильства
Довідково: Адміністративний арешт застосовується за окремі види адміністративних правопорушень і триває до 15 діб із триманням порушника в спеціальних приймальниках або ізоляторах тимчасового затримання. Звичайний арешт стосується кримінальних злочинів, триває від одного до шести місяців і передбачає перебування особи в арештних домах або на гауптвахті. Основна різниця між цими видами арешту полягає у строках покарання, типі правопорушень та місці утримання.
Посилено відповідальність за ухилення від громадських робіт та невиконання заборонних приписів
Якщо порушник ухиляється від громадських робіт, невідбутий строк громадських робіт замінюється на штраф. Розмір штрафу рахується так: кожні 4 години невідпрацьованих робіт коштують 85 гривень. Раніше за це платили лише 17 гривень, але зараз сума збільшена.
Запроваджується адміністративна відповідальність за невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце тимчасового перебування у разі винесення такого припису також можуть застосовуватись попередження та накладатися штрафи.
Строк адміністративного затримання збільшено
Тепер осіб, які вчиняють домашнє насильство, насильство за ознакою статі або порушують терміновий заборонний припис, можуть затримувати до 12 годин. Раніше цей строк становив лише три години.
При розгляді судом справ кривдник направляється для відвідування корекційних програм
Суди можуть визначати чи направляти кривдника для відвідування корекційних програм. Це робиться для роботи з кривдниками, з метою зміни їхньої поведінки та запобігання повторним актам насильства.
Постанова суду про проходження такої програми повинна бути передана відповідальному органу (кризовому центру, місцевим адміністраціям тощо) протягом трьох днів після набрання нею законної сили.