Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Публічні висловлювання судді на захист верховенства права: трансформація права на свободу слова в етичний і юридичний обов’язок висловитись на захист фундаментальних цінностей» – стаття судді-спікера ВП ВС Костянтина Пількова

19 лютого 2025, 09:39

У часописі «Актуальні проблеми правознавства» вийшла друком стаття судді-спікера Великої Палати Верховного Суду Костянтина Пількова, у якій він аналізує тенденції до переосмислення індивідуальної ролі судді в захисті суддівської незалежності й загалом фундаментальних цінностей, які є підґрунтям верховенства права.

Автор указує на поступовий відхід від концепції суто інституціональної, колективної відповідальності судової системи за збереження суддівської незалежності. Етичний обов’язок виступити на її захист покладається на кожного суддю. Змінюється також ставлення до змісту публічних заяв суддів на захист верховенства права й суддівської незалежності: від наголосу на стриманості та обмеженої допустимості коментарів стосовно дискусійних політичних питань до «безстрашного відстоювання позиції» і «чітких й переконливих заяв» про опозицію судової влади до пропозицій уряду, які мають тенденцію підривати незалежність суддів.

Водночас Костянтин Пільков зауважує, що «етичний та правовий обов’язок» судді висловитися на захист верховенства права й суддівської незалежності все-таки розглядається скоріше як моральний обов’язок, який спонукає суддів реалізовувати своє право на свободу вираження поглядів через критичні публічні заяви. Все ж, вдаючись до публічних заяв на захист фундаментальних цінностей демократичного суспільства, судді залишаються зв’язаними етичними обмеженнями, якими є вимоги політичної (у вузькому сенсі ідеологічної або партійної) нейтральності, однак не нейтральності в значенні відсутності критики; неприпустимості проявів упередженості у справах, які перебувають у провадженні судді або його колег; неприпустимості ставити під сумнів res judicata судових рішень чи іншим чином шкодити авторитету судової влади.

Читайте статтю за посиланням: https://so.supreme.court.gov.ua/authors/1045/publichni-vyslovliuvannia-suddi-na-zakhyst-verkhovenstva-prava-transformatsiia-prava-na-svobodu-slova-v-etychnii-i-iurydychnyi-oboviazok-vyslovytys-na-zakhyst-fundamentalnykh-tsinnostei

Верховний Суд