Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Громадянка Р. звернулась до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою про позбавлення колишнього чоловіка батьківських прав у відношенні двох спільних дітей 2009 та 2015 років народження.
Після розірвання шлюбу у 2017 році діти залишилися проживати разом із матір’ю, яка стверджувала, що відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, зокрема не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх розвиток. За словами матері, вона не уникала спілкування з відповідачем, не приховувала від нього місце перебування дітей.
В ході розгляду справи судом з’ясовано, що батько надсилав позивачці аліменти на утримання дітей у розмірі 10 000,00 грн, проте у відділенні «Укрпошти» вона відмовилася отримувати переказ для того, щоб відповідач отримав покарання за несплату аліментів. Така поведінка позивачки свідчить про особисті мотиви позбавити батьківських прав відповідача.
В суді у присутності педагога-психолога вислухали думку дітей 15 та 9 років, які не заперечували проти позбавлення батька батьківських прав. Представником органу опіки та піклування до суду надіслано висновок про відсутність можливості з'ясувати обставини справи та визначити, чи можна змінити поведінку батька в кращу сторону. Навчальним закладом надані психолого-педагогічні характеристики дітей, в яких зазначено, що батько на зв’язок не виходив, на батьківські збори не з’являвся.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що в 2023 році його колишня дружина вивезла синів в невідомому йому напрямку, номер телефону змінила та не дає спілкуватися із дітьми. Додав, що його неодноразово було притягнуто до кримінальної відповідальності за несплату аліментів. Відповідач висловив бажання бути батьком своїм дітям незважаючи на перешкоди з боку колишньої дружини.
Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька, так і для дітей, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними і змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо.
В ході судового розгляду було встановлено, що батько бажає брати участь у вихованні та житті своїх дітей, однак цьому перешкоджають їх непорозуміння з позивачкою. Відповідачем погашена заборгованість по виплаті аліментів на утримання дітей. Батько не становить загрози здоров'ю та психічному розвитку дітей та має наміри підтримувати стосунки з синами. Позбавлення батьківських прав не відповідає інтересам дітей.
Слов’янським міськрайонним судом Донецької області у задоволенні позовних вимог матері Р. до батька Р. про позбавлення батьківських прав відмовлено.
Апеляційний суд Дніпропетровської області залишив без змін рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області та не задовольнив скаргу позивачки.