Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбувся круглий стіл щодо реалізації Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх

19 лютого 2025, 12:11

Злочинність серед неповнолітніх є однією з найактуальніших кримінологічних проблем. Для її вирішення важливо впроваджувати відновні підходи, які сприяють ресоціалізації дітей, що потрапили в конфлікт із законом, і створюють справедливе, гуманне та ефективне правосуддя, дружнє до дитини.

З цією метою в Україні реалізується пілотний проєкт ««Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення»». Його впроваджують Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

В межах цього проєкту відбувся круглий стіл, присвячений першим результатам Програми відновного правосуддя для неповнолітніх підозрюваних та обвинувачених. Серед учасників заходу були судді, прокурори, адвокати, медіатори, представники системи безоплатної правової допомоги, пробації, закладів освіти та соціального захисту населення.

Голова Закарпатського апеляційного суду Ганна Фазикош також долучилася до обговорення. Вона наголосила, що впровадження відновного правосуддя є важливим кроком до гуманізації судочинства щодо неповнолітніх.

Ганна Фазикош також звернула увагу на деякі проблемні питання реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх:

  1. Забезпечення обов’язкової участі захисника та  законного представника.
  2. Повнота інформації про неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого – для ефективної реабілітації важливо мати комплексне розуміння соціального середовища, його поведінкових особливостей та можливих ризиків.
  3. Механізм відшкодування завданої шкоди – процес примирення сторін передбачає компенсацію потерпілому, але не всі сім’ї неповнолітніх можуть фінансово забезпечити відшкодування, що створює додаткові труднощі у досягненні згоди.

Завжди існує ризик формального підходу, тому важливо, щоб програма відновного правосуддя не зводилася лише до формального виконання процедур, а дійсно сприяла виправленню підлітків та їхній соціалізації.

Ці аспекти потребують подальшого доопрацювання для ефективного впровадження відновного правосуддя.

«Судова практика показує, що реабілітаційний підхід і медіація сприяють зниженню рецидивної злочинності серед підлітків, допомагаючи їм повернутися в суспільство як відповідальні громадяни. Адже важливо не лише карати, а й сприяти виправленню», – підсумувала голова суду.

Під час круглого столу також презентували покроковий механізм реалізації Програми, обговорили її перспективи, перші досягнення та успішні кейси.

Організаторами заходу виступили Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правової допомоги за підтримки Координаційного центру з надання правничої допомоги та проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні», який фінансується Урядом Японії та впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні. Захід також підтримали Міністерство внутрішніх справ України, Офіс Генерального прокурора та Державна установа «Центр пробації».

Ця ініціатива є важливим кроком до створення ефективної системи юстиції для дітей, що сприяє їх виправленню, соціальній інтеграції та попередженню повторних правопорушень.